jak prawidłowo przeprowadzać instruktaż stanowiskowy dla operatorów wózków jezdniowych z napędem silnikowym - warsztat PIP
Tematyka szkolenia uwzględnia przekazanie uczestnikom szkolenia informacji dotyczącej najlepszej metody przeprowadzenia instruktażu stanowiskowego, podczas której instruowany pracownik otrzyma najlepszą i najważniejszą wiedzę w zakresie eksploatacji wózka jezdniowego oraz jak prawidłowo przeprowadzić taki instruktaż w zakresie zasad metodyki i metodologii jego przeprowadzania. Zakres szkolenia obejmuje również przekazanie uczestnikom szkolenia wszystkich informacji z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji wózków jezdniowych, które należy przekazać instruowanemu pracownikowi, aby instruktaż stanowiskowy został przeprowadzony prawidłowo i zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników szkolenia ze wszystkimi wymaganymi prawem zagadnieniami (wraz z ich interpretacją prawną Ministerstwa Rozwoju i Finansów), które instruktor przeprowadzający instruktaż stanowiskowy dla operatorów wózków jezdniowych z napędem silnikowym, w szczególności podnośnikowych i unoszących, musi znać, wiedzieć oraz umieć przekazać instruowanym pracownikom przed rozpoczęciem przez nich pracy w zakładzie pracy oraz w innym miejscu wyznaczonym przez organizatora pracy zgodnie z wymaganiami określonymi rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 15 grudnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy eksploatacji wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 1948) i rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1099). Szkolenie zapewnia uczestnikom odbycie przeszkolenia w zakresie prawidłowych oraz merytorycznych metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego zgodnie z obowiązującymi przepisami tj. § 11 ust. 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1099). Szkolenie przeprowadzone będzie w wymaganej ww. rozporządzeniem formie tj. kurs składającego się z zajęć teoretycznych i praktycznych, umożliwiającego uzyskanie kompleksowej wiedzy i umiejętności w zakresie przeprowadzania instruktażu stanowiskowego dla operatorów wózków jezdniowych z napędem silnikowym. Pomoce dydaktyczne użyte do tego szkolenia to: wyświetlane informacje, zdjęcia, filmy, ćwiczenia. Uczestnicy szkolenia otrzymają elektroniczną wersję materiałów szkoleniowych bez zdjęć i filmów objętych prawami autorskimi, dotyczącą skryptów oraz przepisów prawnych. Szkolenie to jest organizowane w formie podnoszenia kwalifikacji zawodowych, uwzgledniających program szkolenia wymagany dla pracodawców i osób kierujących pracownikami dla organizacji i metodyki szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (z uwzględnieniem metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego) oraz kształtowania bezpiecznych zachowań pracowników w procesie pracy. Uczestnik szkolenia otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu dla pracodawców i osób kierujących pracownikami w zakresie organizacji i metodyki szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy z uwzględnieniem metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego oraz kształtowania bezpiecznych zachowań pracowników w procesie pracy wraz z programem tego szkolenia. Otrzymując takie zaświadczenie uczestnik szkolenia może u organizatora pracy przeprowadzać instruktaż stanowiskowy dla operatorów wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia oraz wózków unoszących.
Podstawa prawna:
1. par. 1 a) pkt.3, par. 4 pkt. 2, par. 5, par. 11 pkt. 5, par. 14 ust. 1 oraz ust. 2 pkt. 1, par. 15 ust. 2, par. 16, par. 17, załącznik nr 1 pkt. IV tabela pkt. 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1099),
2. par. 5 ust. 2 rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 15 grudnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy eksploatacji wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 1948).
SZKOLENIE SKIEROWANE JEST DO
Pracodawców, organizatorów prac, kierowników, liderów, brygadzistów oraz wszystkich osób, które wyznaczono oraz którym powierzono obowiązek przeprowadzania instruktażu stanowiskowego dla operatorów wózków jezdniowych z napędem silnikowym podnoszących i unoszących.
PROGRAM SZKOLENIA
1.1. Cel, zakres, forma oraz podstawa prawna przeprowadzania instruktażu stanowiskowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla operatorów wózków jezdniowych:
a) wymagania dotyczące udokumentowania przeprowadzonego instruktażu stanowiskowego
b) obowiązki osób przeprowadzających instruktaż stanowiskowy w zakresie wypełniania dokumentacji szkoleniowej
c) wymagania prawne dla osób przeprowadzających instruktaż stanowiskowy
1.2. Metody przeprowadzania instruktażu stanowiskowego:
a) dydaktyczny podział metod nauczania,
b) optymalizacja procesu szkolenia potrzebna w celu osiągnięcia wysokiego poziomu jakości przeprowadzenia instruktażu stanowiskowego (najlepsza metoda przeprowadzania instruktażu stanowiskowego)
1.3. Zakres przeprowadzania instruktażu stanowiskowego:
a) wykaz zagadnień, które należy przekazać operatorowi wózka jezdniowego z napędem silnikowym podczas trwania instruktażu stanowiskowego
b) Omówienie warunków pracy, elementów stanowiska roboczego, przebiegu procesu pracy, organizacja pracy w magazynie
c) Instrukcja wózka jezdniowego – niezbędny oraz wymagany prawem zakres informacji zawartych w instrukcji producenta wózka, z którymi należy zapoznać instruowanego pracownika
d) Instrukcja bezpiecznego wykonywania prac transportowych – zakres niezbędnych oraz wymaganych prawem informacji zawartych w instrukcji bezpiecznego wykonywania prac transportowych, z którymi należy zapoznać instruowanego pracownika (organizacja prac transportowych w obszarze pracy wózka jezdniowego, z uwzględnieniem warunków panujących w miejscu transportu, zadania i obowiązki osób zaangażowanych w prace transportowe, charakterystyka transportowanych ładunków, koordynacja działań i bezpieczeństwa wszystkich osób, które mogą pozostawać w ekspozycji na zagrożenia wynikające z prowadzenia prac transportowych)
e) omówienie warunków pracy:
- elementy pomieszczenia pracy, w których ma pracować pracownik mające wpływ na warunki pracy pracownika (oświetlenie ogólne, ogrzewanie, wentylacja, urządzenia techniczne, urządzenia ochronne)
- elementy stanowiska roboczego mające wpływ na bezpieczeństwo i higienę pracy (pozycja przy pracy, oświetlenie miejscowe, urządzenia zabezpieczające, ostrzegawcze i sygnalizacyjne, narzędzia pracy)
- przebieg procesu pracy w nawiązaniu do komórki organizacyjnej, w której będzie zatrudniony operator wózka jezdniowego z napędem silnikowym
f) omówienie czynników środowiska pracy występujących przy określonych czynnościach na stanowisku pracy oraz zagrożeń, jakie mogą stwarzać te czynniki. Omówienie wyników oceny ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami, postępowanie w razie wypadku i awarii.
g) przygotowanie wyposażenia stanowiska roboczego do wykonywania określonego zadania
1.4. Poszczególne etapy przeprowadzania instruktażu stanowiskowego oraz czas ich trwania
1.5. Procedura wykonywania prac stwarzających możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego
UWAGA! Po zapisaniu się na szkolenie i rejestracji, wszystkie kwestie techniczne będą przesyłane mailowo. Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest dokonanie przedpłaty przed rozpoczęciem szkolenia. Organizator nie bierze odpowiedzialności za problemy techniczne lub zerwane połączenie ze strony uczestnika szkolenia.
W celu prawidłowego uczestnictwa w szkoleniu należy posiadać urządzenie (komputer z głośnikami, laptop z głośnikami, smartfon lub tablet) z dostępem do internetu, aby móc w pełni korzystać z możliwości jakie oferujemy. Proponujemy Państwu używać podczas szkolenia słuchawek z mikrofonem (istotne aby móc aktywnie uczestniczyć w interaktywnym wykładzie i mieć możliwość zadawania pytań nie tylko na czacie).
!! Odpowiedzi na pytania nie mogą być traktowane jako udzielenie porady prawnej. Doradztwo prawne może być realizowane jedynie na zlecenie w indywidualnie oznaczonej sprawie.
wybitny ekspert PIP
Główny Specjalista Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach specjalizujący się w kontrolach związanych z maszynami i urządzeniami technicznymi, z eksploatacją urządzeń podlegających pod UDT i centra logistyczne. Praktykujący biegły sądowy, przy Sądzie Okręgowym w Gliwicach i Katowicach z zakresu bhp przy eksploatacji maszyn i urządzeń technicznych, w szczególności podlegających pod UDT, wymagań zasadniczych dla maszyn i środków ochrony indywidualnej, wypadków przy pracy.
Prowadzący szkolenie posiada umiejętności i wiedzę z psychologii, dydaktyki i pedagogiki niezbędnej w zakresie przygotowania merytorycznego oraz praktycznego do nauczania. Uprawnienia te pozwalają oraz są wymagane dla prowadzenie zajęć w zakresie nauczania w formach pozaszkolnych oraz nadają uprawnienia do przeprowadzania nauki dla osób dorosłych w zakresie poprawnego jak i merytorycznego przeprowadzania instruktażu stanowiskowego dla podległych pracowników.
W CENIE SZKOLENIA UWZGLĘDNIONO
udział w szkoleniu (czas trwania zajęć ok. 4 godziny zegarowe, w zależności od interakcji uczestników) z możliwością zadawania pytań i wyjaśniania wątpliwości, materiały szkoleniowe w formie elektronicznej (istnieje możliwość dosłania wersji papierowej) oraz certyfikat ukończenia szkolenia.
Organizator szkolenia nie wyraża zgody na jakąkolwiek formę utrwalania, powielania, udostępniania lub nagrywania przebiegu szkolenia. Treść szkolenia i materiały szkoleniowe objęte są prawami autorskimi.
Godziny zajęć:
zajęcia rozpoczynają się o godzinie 9:00 i twają do godziny 13:00
logowanie i sprawdzanie ustawień: 8:40 – 9:00
W trakcie szkolenia na bieżąco można zadawać pytania.
Powyższe szkolenie możemy zrealizować również dla Państwa w formie szkolenia zamkniętego po zmodyfikowaniu zgodnie z Państwa życzeniem.
DODATKOWYCH INFORMACJI UDZIELAJĄ
Agnieszka Paliszewska
tel. +48 532 425 622
tel./fax. 32 338 92 92
e-mail: biuro@liderap.pl
Anna Franik
tel. +48 531 099 692
tel./fax. 32 338 92 92
e-mail: biuro@liderap.pl